ВІЛ-інфекція, СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) – це є вторинний імунодефіцитний синдром, який розвивається внаслідок ВІЛ-інфекції.
Навіщо мені знання про ВІЛ-інфекцію та СНІД ?
На відміну від інших хворіб СНІДу можна уникнути. Ваші знаня про СНІД перший крок в захисті від нього. В США є від 800 тис до 1,2 млн інфікованих вірусомі імунодефіциту людини (ВІЛ), а в Україні це число складає 40 тис і невпинно зростає. Украіна займає "перше" місце серед ВІЛ-інфікованих, які заразились через довенне вживання наркотиків. Цей вірус руйнує клітини імунної (захисної) системи, яка бореться з інфекціями та іншими захворюваннями. Безсимптомний період при ВІЛ-інфекції триває місяці або й роки. СНІД - скороченна назва Синдрому Набутого Імунного Дефіциту - останньої, найважчої стадії ВІЛ-інфекціїl, при якій з'являються загрожуючі життю інфекції та ракові захворювання, що дуже виснажують хворого і ведуть до смерті.
Чи є ліки від СНІДу ?
Так. Хоча на сьогодні неможливо до кінця позбутися вірусу, однак нові противірусні препарати для лікування СНІДу значно сповільнюють процеси руйнування імунної системи і продовжують життя хворих. Лікарі також добре вміють боротись з супутніми захворюваннями, викликаними ВІЛ-інфекцією. Ця інфекція на сьогодні вважається керованим і довготривалим захворюванням.
Як інфікуються люди ?
Вірус поширюється через кров, сперму та вагінальні виділення інфікованої людини. При контакті з цими рідинами людина може інфікуватись. Це також може статись при практикуванні специфічних статевих відносин (гомосексуалізм) і вживанні наркотиків через спільні голки. Матері, інфіковані ВІЛ можуть передати вірус дитині під час вагітності або родів. У виняткових випадках можна інфікуватись при переливанні непротестованої донорської крові.
Багато з інфікованих не знають про існування у них захворювання через відсутність симптомів напротязі багатьох років і є джерелом зараження для інших.
Секс та ВІЛ
Передати вірус можуть статево активні особи любого віку і статі. Це відбувається під час незахищеного анального, вагінального або орального сексу з особами тієї ж або протилежної статі при контакті з вагінальними виділеннями, спермою, кров'ю.
Наркотики та ВІЛ
Користування спільними голками при їх введенні є дуже небезпечним джерелом зараження ВІЛ.
Вагітність та ВІЛ
Лікування під час вагітності запобігає передачі вірусу плоду. Без лікування більше ніж третина дітей народжується інфікованими.
Чи є заразною слюна ?
Хоча незначні кількості ВІЛ були знайдені в таких рідинах як слюна, сльози, сеча, кал, немає свідчення що ВІЛ передається з цими рідинами. Науковці вивчають ВІЛ більш ніж будь-яку іншу хворобу - базові висновки медичної науки: Ви не заразитесь через дотик, потиск рук, вживання чашки чи олівця, при кашлі чи чханні.Він не поширюється при звичних контактах в ресторанах, школах, службових приміщеннях. Медичні заклади насьогодні контролюються на предмет повторного вживання інструментів та голок санітарними органами .
Хіба я можу заразитись ?
Хоча Ви знаєте приклади відомих людей жертв СНІДу або вони є серед Ваших знайомих, кожен з нас вважає, що з ним це не може статись. Нажаль, це може і таки стається з самими різними людьми. Проаналізувавши Ваш минулий і теперішній сексуальний та наркотичний досвід (переливання крові) Ви отримаєте картину ризику по відношенню до ВІЛ і вималюєте для себе майбутню поведінку, щоб знизити ризик заразитись.
Як запобігти інфікуванню ?
Дивись шість заповідей в розділі про СТЗ.
Чи є звязок між ВІЛ та іншими СТЗ ?
Наявність деяких СТЗ підвищує ризик зараження ВІЛ під час контакту з ВІЛ-інфікованою особою. Деякі СТЗ ведуть до пошкодження слизових і шкіри в ділянці статевих органів , через які ВІЛ легше проникає в кровяне русло.
Якщо у партнера/товариша ВІЛ-інфекція чи СНІД ?
Він/Вона потребують Вашої моральної підтримки та розуміння,які необхідні у взаємовідно-шеннях з хворими й на інші важкі хвороби. Дуже важливо, щоб товариш був впевнений, що Ваша дружба є щирою і незмінною. Найкраще, якщо Ви будете ставитись до нього як і раніше і покажете, що сприймаєте його як повноцінну людину зі своєю гідністю. Памятайте - побутові контакти, привітання за руку, поцілунок в щоку Вам нічим не загрожують.
Чи потрібно тестуватись ?
Якщо на протязі 6 місяців у Вас були ситуації описані вище (пов'язані з ризиком заразитись ВІЛ) пройдіть тестування в спеціальних лабораторіях або анонімних кабінетах. Тест на визначення антитіл до ВІЛ - речовин, які виявляються в крові навіть коли симптоми хвороби є відсутніми. Позитивний тест повинен бути підтверджений двіччі, а кінцеве заключення про наявність антитіл до вірусу ВІЛ видають після спеціального підтверджуючого тесту.
|