Жіноче безпліддя

Кожен місяць в організмі жінки відбувається ряд циклічних гормональних змін, в результаті яких в яєчнику дозрівають один-два домінуючих фолікули.

В середині менструального циклу наступає овуляція, тобто відбувається розрив фолікула, в результаті чого з фолікула виходить яйцеклітина, яка потрапляє в черевну порожнину, а звідси - в маткову трубу (фалопієву трубу), де найчастіше за все і відбувається запліднення.

Проте запліднення може відбутися і в черевній порожнині, а потім запліднена яйцеклітина по трубах попадає в порожнину матки, прикріплюється до стінок матки і дає початок матковій вагітності.

Таким чином для вагітності потрібно:

  1. Дозрівання і розрив фолікула з виходом яйцеклітини (овуляція)
  2. Безпосередньо запліднення – проникнення сперматозоїда всередину яйцеклітини і злиття генетичного матеріалу
  3. Попадання і проходження заплідненої яйцеклітини по матковій трубі в матку
  4. Готовність матки прийняти запліднену яйцеклітину і забезпечити розвиток вагітності.

 

Так повинно бути в нормі. Що ж може викликати безпліддя?

В залежності від причин, умов і механізмів розвитку розрізняють декілька форм безпліддя у жінок

 

Форма безпліддя Характеристика
Первинне безпліддя При регулярному статевому житті без використаня
контрацепції вагітність у жінки жодного разу не настала протягом одного року.
Вторинне безпліддя

Раніше була одна або декілька вагітностей, після чого вагітність не наставала протягом більш, ніжодного року при регулярному статевому житті без використання контрацепції.

Абсолютне безпліддя

Повністю унеможливлено настання вагітності (деформації статевих органів, відсутність або важка гіпоплазія матки, відсутність яєчників і ін.)

Відносне безпліддя

Вагітність неможлива у зв'язку з певними причинами, але може настати після їх усунення.

Ендокринне безпліддя

Пов'язане порушеннями і захворюваннями ендокринної системи, недорозвиненням статевих органів, внаслідок пухлин гіпофіза і гіпоталамуса, синдрому полікистозних яєчників і інших захворювань.

Трубне безпліддя

Пов'язане з відсутністю або непрохідністю маткових труб внаслідок запальних процесів після перенесених захворювань, що передаються статевим шляхом, а також в результаті післабортних і післяродових запальних процесів.

Перитонеальне безпліддя

Є результатом спайкового процесу малого тазу при збереженні трубної прохідності в одній або обох маткових трубах.

Безпліддя при патології матки Обумовлено порушенням процесу імплантації заплідненої яйцеклітини або розвитку вагітності.
Ендометріоз і безпліддя

Ендометріоз виявляється в 23 - 30 % жінок, які не можуть мати діток

Імунологічне безпліддя

В результаті утворення антиспермальных антитіл, антитіл до жіночих статевих клітин, антифосфоліпідних антитіл, подібність за генами HLAчоловіка та жінки

Ідіопатичне безпліддя Коли не знайдена жодна з причин, яка може викликати безпліддя

 

Причина безпліддя: проблеми з овуляцією

Якщо менструальний цикл менше 24-х днів або більше 35-и днів, тобто ризик, що яйцеклітина не дозріває або є нежиттєздатною.

При цьому майже в половині випадків відсутності овуляції в яєчниках не дозрівають фолікули, з яких потім могли б розвинутися яйцеклітини. Тому овуляція неможлива, зрілі яйцеклітини не з'являються, сперматозоїдам нічого запліднювати. Це найбільш поширена причина жіночого безпліддя.

Відсутність овуляції спостерігається при гормональних порушеннях (так зване ендокринне безпліддя). Причиною ендокринного безпліддя можуть бути патологічні процеси в жіночих статевих залозах – яєчниках, а також захворювання ендокринних органів. Ендокринні порушення призводять до відсутності дозрівання фолікула, сповільненню чи зміщенню цих процесів, що виключає можливість запліднення. В кожної третьої безплідної жінки, при регулярному менструальному циклі, відсутня овуляція.

Найпростіший спосіб проконтролювати утворення фолікулів - це ультразвукове дослідження (УЗД) яєчників (фолікулометрія), яка включає від 3-х до семи оглядів протягом менструального циклу. Кожен яєчник протягом всього менструального циклу містить в середньому 5-7 малих (антральних) фолікулів, діаметр яких не більше 10 мм. На початку менструального циклу кілька з цих антральних фолікулів виробляють гормони, що забезпечує ріст одного домінантного фолікула, який перевищує останні за розмірами і безпосередньо бере участь в овуляції. Відбувається це ближче до середини менструального циклу (на 13-ий– 15-ий день). І це можна спостерігати в ході ультразвукового дослідження. 

 

Причина безпліддя: гормональні проблеми

Частенько причиною жіночого безпліддя є гормональні порушення. Це може призводити до відсутності менструацій взагалі або до відсутності дозрівання яйцеклітини. При цьому порушення можуть стосуватися як статевих гормонів, так і будь-яких інших, наприклад, щитовидної залози, підшлункової залози.

Дисфункція яєчників в 20 % випадків буває наслідком порушень вироблення гормонів в системі гіпоталамус-гіпофіз. Якщо діяльність цієї системи порушена, в яєчники не поступають відповідні сигнали, а тому ритмічне вироблення гормонів порушується. ЛГ і ФСГ виробляються в дуже великих або дуже малих кількостях, або порушується їх співвідношення. Відповідно, порушується дозрівання фолікула, яйцеклітина або не дозріває взагалі, або нежиттєздатна. Дисфункція системи гіпоталамус-гіпофіз може статися в результаті травми голови, через наявність пухлини, при хімічних порушеннях в гіпофізі.

Запалення яєчників впливає на процес зачаття. З чим це пов'язано? Зв'язок тут прямий. 
Дозрівший домінантний фолікул повинен розірвати оболонку яєчника, а при запаленнях стінка значно товщає, відповідно, фолікул не може вийти з яєчника.  

 

Причина безпліддя: ранній клімакс

Ранній клімакс (або дисфункція яєчників) рідко буває причиною відсутності овуляції. Звичайний вік жіночого клімаксу – в нормі після 45 років, але у деяких жінок запаси яйцеклітин по неясних причинах вичерпуються раніше, менструації припиняються в 40-45 років, а буває – і до 35 років. Багато лікарів не схильні рахувати такий стан нормою і говорять про синдром виснаження яєчників. У ряді випадків цей стан вдається здолати за допомогою гормонального лікування, фізіотерапії, навіть активізації статевого життя. Причини синдрому виснаження яєчників не з'ясовані, хоча основною теорією є спадкова, оскільки ранній клімакс незрідка передається з покоління в покоління.Генетичні порушення наводять до повної відсутності дозрівання яйцеклітин, наприклад, синдром Тернера, при якому дівчатка народжуються з недорозвиненими яєчниками, або з повною їх відсутністю (це називається агенезією яєчників). На щастя, це буває рідко. 

 

Причина безпліддя: полікістоз яєчників

Полікистоз яєчників приводить як до порушень в обміні гормонів, так і до змін в яєчниках. Зовні він проявляється посиленим обволосінням, порушеннями циклу або навіть аменореєю, відсутністю овуляції, безпліддям. При полікістозі знижується вироблення ФСГ, хоча рівень ЛГ, естрогену і тестостерона в межах норми або навіть підвищений. Вважається, що низький рівень ФСГ викликає постійне недорозвинення фолікулів, що виробляються яєчниками, а тому і відсутність зрілих яйцеклітин. При цьому утворюється безліч дрібних фолікулів розміром до 6-8 мм, які легко можна побачити за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД). Уражений яєчник зазвичай збільшений в розмірах, його поверхня покрита гладкою білою капсулою, через яку не може прорватись навіть дозріла яйцеклітина.

 

Причина безпліддя: синдром фолікула, що не розірвався

У деяких жінок нормальні фолікули з яйцеклітиною дозрівають кожного місяця. Але з незрозумілої причини фолікул вчасно не розривається, яйцеклітина залишається всередині яєчника і не може брати участь в заплідненні. Причини такого стану невідомі, немає навіть більш-менш прийнятної гіпотези про причини того, що відбувається. Це пов‘язано з передчасним викидом гормона ЛГ 

 

Причина безпліддя: порушення в цервікальному каналі.

Якщо слиз шийки матки дуже густий (при муковісцидозі) або містить певні речовини (антиспермальні антитіла), то сперматозоїди не можуть проникнути через нього і, зупиняючись на рівні шийки матки, не доходять до ампулярного відділу маткової труби жінки, де в нормі проходить запліднення.

Причина безпліддя: пошкодження маткових труб -

Їх повна непрохідність, а також змінена рухливість труби. Найчастіше труби бувають пошкоджені в результаті запалення, переданого статевим шляхом (або із статевих шляхів). При цьому порушення в трубах можуть бути найрізноманітнішими - від пошкодження вій, що вистилають труби зсередини до утворення гідросальпінксу (скупчення рідини в матковій трубі, запаяній в результаті запалення). На рентгенограмі гідросальпінкс видно як мішечок, заповнений контрастною рідиною, що поступила з матки через невеликий відрізок нормальної труби). 

Крім того, маткові труби можуть бути пошкоджені при попередніх пологах, викиднях або аборті (особливо - кримінальному, зробленому не спеціалістом в антисанітарних умовах), захворюваннях внутрішніх органів (наприклад, хронічному апендициті або коліті). 

Буває такий вроджений стан статевої системи, при якому порушений розвиток і будова як матки, так і труб.

Так, при відсутності чи непрохідності обидвох маткових труб яйцеклітина не може «зустрітися» зі сперматозоїдами. В такому випадку говорять про трубну форму безпліддя. Перешкода може бути і в не самій матковій трубі, а між яєчником і трубою у вигляді спайки – сполучно-тканинної плівки, яка перешкоджає попаданню яйцеклітини в маткову трубу. В такому випадку мова йде про перитонеальне безпліддя. Часто спайкові процеси охоплюють і яєчник і трубу, порушуючи її прохідність, тоді говорять про трубно-перітонеальне безпліддя. 

Рубці на оболонці яєчників можуть призводити до порушення росту та зменшення кількості фолікулів. Рубці утворюються в результаті повторних хірургічних втручань (наприклад, операції на яєчниках небезпечні зменшенням кількості фолікулів (яйцеклітин)). Інфекційні захворювання також можуть привести до утворення великої кількості рубців на яєчнику, що перешкоджає нормальному розвитку фолікулів і веде до відсутності овуляції. 

Причиною трубного, перитонеального та трубно-перитонеального факторів безпліддя є запальні захворювання жіночих статевих органів, що були перенесені раніше. Збудниками таких захворювань частіше за все є хламідії, уреаплазми, гонококи та інші інфекції, що передаються статевим шляхом.

Гістеросальпінгографія (HSG) – це найбільш поширений метод дослідження, який застосовують для оцінки прохідності маткових труб. Суть цього методу полягає в тому, що в порожнину матки вводиться контрастна речовина і під рентген –контролем або ультразвуковим контролем перевіряється рух контрасту по маткових трубах. В даний час для дослідження використовують ультразвукову методику ехосальпінгографію. Під контролем ультразвука в порожнину матки вводять стерильний розчин і визначають прохідність маткових труб. Процедура амбулаторна, не вимагає госпіталізації і Ви її можете пройти на базі нашої клініки. 

Якщо рідина не потрапляє в труби, не заповнює їх повністю або не виливається з вільних кінців, то, можливо, труби пошкоджені. 

В такому випадку діагноз може вимагати уточнення із застосуванням іншого дослідження, яке дозволить розглянути безпосередньо маткові труби, – це лапароскопія. Тут йдеться про мінімальну хірургічну операцію, вона здійснюється під загальною анестезією. Оптичний прилад (лапароскоп) вводиться в ділянці пупка всередину черевної порожнини через маленький розріз. Лапароскоп під'єднують до камери і телевізійного екрану. Це дозволяє добре бачити внутрішні жіночі органи (матку, яєчники, труби). Введення синьої фарбувальної речовини через шийку матки в маткові труби допомагає точно встановити прохідні труби чи ні. 

 

Причина безпліддя: ендометріоз

У нормі клітини ендометрію утворюють внутрішню поверхню матки, допомагають ембріонові харчуватися, а при відсутності вагітності складають менструальні виділення. При ендометріозі клітини ендометрію розростаються, утворюючи щось схоже на поліпи або глибокі кишені в товщі матки, можуть проникати в маткові труби, яєчники і навіть в черевну порожнину. Ендометріоз порушує процеси дозрівання яйцеклітин, заважає злиттю яйцеклітини і сперматозоїда, а також порушує прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки.

 

Причина безпліддя: порушення будови матки

Будь-які утворення, що деформують порожнину матки, діють як внутріматкова спіраль, не дозволяючи яйцеклітині прикріплятися до ендометрія. До подібних захворювань відносять поліпи слизової матки, міому матки, ендометріоїдні утворення, а також вроджені стани - сідловидну, дворогу матку, матку з неповною перегородкою, подвійну матку і ін. Ці особливості будови не успадковуються, їх легко виявляють під час УЗД, але лікування, зазвичай, утруднене. 

 

Статеві інфекції і безпліддя

Статеві інфекції є головним етіологічним чинником запальних захворювань органів малого тазу (ЗЗОМТ), наслідком яких є трубне і (або) перитонеальне безпліддя.
Трубне і перитонеальне безпліддя зустрічається в 50 - 80 % випадків від всіх форм жіночого безпліддя. При висхідній хламідійній, гонококовій, мікоплазменній, вірусній інфекції в маткових трубах розвиваються спайкові процеси, які спричиняють звуження просвіту труби аж до її повної непрохідності, виникнення спайок, зменшення числа ворсинок ендосальпинксу, що призводить до порушення функцій маткових труб.

Основні етіологічні чинники жіночого безпліддя

Етіологічний чинник

Частота і характеристика

N. gonorrhoeae

40-50%

Chlamydia trachomatis

30%

Анаеробна інфекція

Анаеробна флора бактеріального вагіноза і інші грампозитивні і грамнегативні анаеробні і аеробні бактерії - до 15%

Грамнегативні бактерії ( E. coli і ін.)

до 10-15%

Мікоплазми і уреаплазма

12–20%

Trichomonas vaginalis

частота виявлення значно варіює

Герпес і аденовірусні інфекції

до 10%

Не виявлений

до 20%

 

Психогенне безпліддя

Інколи жінки, як і проходять лікування, важко переживають цей стан. Стреси, переживання, відчуття неповноцінності і самотності постійно діють на психіку і в результаті самі можуть стати причиною безпліддя. В таких випадках, досить часто, коли жінка втрачає надію стати матір‘ю і відмовляється від самого лікування, припиняючи таким чином постійно переживати – вагітність настає самостійно.

 

Ідіопатичне безпліддя (безпліддя неясного генезу)

Якщо нема жодної причини безпліддя, а вагітність все таки не настає, то в такому випадку говорять про ідіопатичне безпліддя.

Нарешті, абсолютне жіноче безпліддя - відсутність труб або їх непрохідність є показаннями до запліднення ін вітро.

Раніше була одна або декілька вагітностей, після чого вагітність не наставала протягом більш, ніжодного року при регулярному статевому житті без використання контрацепції.

 


Консультація та лікування в Ізраїлі
likar

Баннерная сеть BANNER.UA

Погода Львові » Україна

Жіноче безпліддя

Кожен місяць в організмі жінки відбувається ряд циклічних гормональних змін, в результаті яких в яєчнику дозрівають один-два домінуючих фолікули.

В середині менструального циклу наступає овуляція, тобто відбувається розрив фолікула, в результаті чого з фолікула виходить яйцеклітина, яка потрапляє в черевну порожнину, а звідси - в маткову трубу (фалопієву трубу), де найчастіше за все і відбувається запліднення.

Проте запліднення може відбутися і в черевній порожнині, а потім запліднена яйцеклітина по трубах попадає в порожнину матки, прикріплюється до стінок матки і дає початок матковій вагітності.

Таким чином для вагітності потрібно:

  1. Дозрівання і розрив фолікула з виходом яйцеклітини (овуляція)
  2. Безпосередньо запліднення – проникнення сперматозоїда всередину яйцеклітини і злиття генетичного матеріалу
  3. Попадання і проходження заплідненої яйцеклітини по матковій трубі в матку
  4. Готовність матки прийняти запліднену яйцеклітину і забезпечити розвиток вагітності.

 

Так повинно бути в нормі. Що ж може викликати безпліддя?

В залежності від причин, умов і механізмів розвитку розрізняють декілька форм безпліддя у жінок

 

Форма безпліддя Характеристика
Первинне безпліддя При регулярному статевому житті без використаня
контрацепції вагітність у жінки жодного разу не настала протягом одного року.
Вторинне безпліддя

Раніше була одна або декілька вагітностей, після чого вагітність не наставала протягом більш, ніжодного року при регулярному статевому житті без використання контрацепції.

Абсолютне безпліддя

Повністю унеможливлено настання вагітності (деформації статевих органів, відсутність або важка гіпоплазія матки, відсутність яєчників і ін.)

Відносне безпліддя

Вагітність неможлива у зв'язку з певними причинами, але може настати після їх усунення.

Ендокринне безпліддя

Пов'язане порушеннями і захворюваннями ендокринної системи, недорозвиненням статевих органів, внаслідок пухлин гіпофіза і гіпоталамуса, синдрому полікистозних яєчників і інших захворювань.

Трубне безпліддя

Пов'язане з відсутністю або непрохідністю маткових труб внаслідок запальних процесів після перенесених захворювань, що передаються статевим шляхом, а також в результаті післабортних і післяродових запальних процесів.

Перитонеальне безпліддя

Є результатом спайкового процесу малого тазу при збереженні трубної прохідності в одній або обох маткових трубах.

Безпліддя при патології матки Обумовлено порушенням процесу імплантації заплідненої яйцеклітини або розвитку вагітності.
Ендометріоз і безпліддя

Ендометріоз виявляється в 23 - 30 % жінок, які не можуть мати діток

Імунологічне безпліддя

В результаті утворення антиспермальных антитіл, антитіл до жіночих статевих клітин, антифосфоліпідних антитіл, подібність за генами HLAчоловіка та жінки

Ідіопатичне безпліддя Коли не знайдена жодна з причин, яка може викликати безпліддя

 

Причина безпліддя: проблеми з овуляцією

Якщо менструальний цикл менше 24-х днів або більше 35-и днів, тобто ризик, що яйцеклітина не дозріває або є нежиттєздатною.

При цьому майже в половині випадків відсутності овуляції в яєчниках не дозрівають фолікули, з яких потім могли б розвинутися яйцеклітини. Тому овуляція неможлива, зрілі яйцеклітини не з'являються, сперматозоїдам нічого запліднювати. Це найбільш поширена причина жіночого безпліддя.

Відсутність овуляції спостерігається при гормональних порушеннях (так зване ендокринне безпліддя). Причиною ендокринного безпліддя можуть бути патологічні процеси в жіночих статевих залозах – яєчниках, а також захворювання ендокринних органів. Ендокринні порушення призводять до відсутності дозрівання фолікула, сповільненню чи зміщенню цих процесів, що виключає можливість запліднення. В кожної третьої безплідної жінки, при регулярному менструальному циклі, відсутня овуляція.

Найпростіший спосіб проконтролювати утворення фолікулів - це ультразвукове дослідження (УЗД) яєчників (фолікулометрія), яка включає від 3-х до семи оглядів протягом менструального циклу. Кожен яєчник протягом всього менструального циклу містить в середньому 5-7 малих (антральних) фолікулів, діаметр яких не більше 10 мм. На початку менструального циклу кілька з цих антральних фолікулів виробляють гормони, що забезпечує ріст одного домінантного фолікула, який перевищує останні за розмірами і безпосередньо бере участь в овуляції. Відбувається це ближче до середини менструального циклу (на 13-ий– 15-ий день). І це можна спостерігати в ході ультразвукового дослідження. 

 

Причина безпліддя: гормональні проблеми

Частенько причиною жіночого безпліддя є гормональні порушення. Це може призводити до відсутності менструацій взагалі або до відсутності дозрівання яйцеклітини. При цьому порушення можуть стосуватися як статевих гормонів, так і будь-яких інших, наприклад, щитовидної залози, підшлункової залози.

Дисфункція яєчників в 20 % випадків буває наслідком порушень вироблення гормонів в системі гіпоталамус-гіпофіз. Якщо діяльність цієї системи порушена, в яєчники не поступають відповідні сигнали, а тому ритмічне вироблення гормонів порушується. ЛГ і ФСГ виробляються в дуже великих або дуже малих кількостях, або порушується їх співвідношення. Відповідно, порушується дозрівання фолікула, яйцеклітина або не дозріває взагалі, або нежиттєздатна. Дисфункція системи гіпоталамус-гіпофіз може статися в результаті травми голови, через наявність пухлини, при хімічних порушеннях в гіпофізі.

Запалення яєчників впливає на процес зачаття. З чим це пов'язано? Зв'язок тут прямий. 
Дозрівший домінантний фолікул повинен розірвати оболонку яєчника, а при запаленнях стінка значно товщає, відповідно, фолікул не може вийти з яєчника.  

 

Причина безпліддя: ранній клімакс

Ранній клімакс (або дисфункція яєчників) рідко буває причиною відсутності овуляції. Звичайний вік жіночого клімаксу – в нормі після 45 років, але у деяких жінок запаси яйцеклітин по неясних причинах вичерпуються раніше, менструації припиняються в 40-45 років, а буває – і до 35 років. Багато лікарів не схильні рахувати такий стан нормою і говорять про синдром виснаження яєчників. У ряді випадків цей стан вдається здолати за допомогою гормонального лікування, фізіотерапії, навіть активізації статевого життя. Причини синдрому виснаження яєчників не з'ясовані, хоча основною теорією є спадкова, оскільки ранній клімакс незрідка передається з покоління в покоління.Генетичні порушення наводять до повної відсутності дозрівання яйцеклітин, наприклад, синдром Тернера, при якому дівчатка народжуються з недорозвиненими яєчниками, або з повною їх відсутністю (це називається агенезією яєчників). На щастя, це буває рідко. 

 

Причина безпліддя: полікістоз яєчників

Полікистоз яєчників приводить як до порушень в обміні гормонів, так і до змін в яєчниках. Зовні він проявляється посиленим обволосінням, порушеннями циклу або навіть аменореєю, відсутністю овуляції, безпліддям. При полікістозі знижується вироблення ФСГ, хоча рівень ЛГ, естрогену і тестостерона в межах норми або навіть підвищений. Вважається, що низький рівень ФСГ викликає постійне недорозвинення фолікулів, що виробляються яєчниками, а тому і відсутність зрілих яйцеклітин. При цьому утворюється безліч дрібних фолікулів розміром до 6-8 мм, які легко можна побачити за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД). Уражений яєчник зазвичай збільшений в розмірах, його поверхня покрита гладкою білою капсулою, через яку не може прорватись навіть дозріла яйцеклітина.

 

Причина безпліддя: синдром фолікула, що не розірвався

У деяких жінок нормальні фолікули з яйцеклітиною дозрівають кожного місяця. Але з незрозумілої причини фолікул вчасно не розривається, яйцеклітина залишається всередині яєчника і не може брати участь в заплідненні. Причини такого стану невідомі, немає навіть більш-менш прийнятної гіпотези про причини того, що відбувається. Це пов‘язано з передчасним викидом гормона ЛГ 

 

Причина безпліддя: порушення в цервікальному каналі.

Якщо слиз шийки матки дуже густий (при муковісцидозі) або містить певні речовини (антиспермальні антитіла), то сперматозоїди не можуть проникнути через нього і, зупиняючись на рівні шийки матки, не доходять до ампулярного відділу маткової труби жінки, де в нормі проходить запліднення.

Причина безпліддя: пошкодження маткових труб -

Їх повна непрохідність, а також змінена рухливість труби. Найчастіше труби бувають пошкоджені в результаті запалення, переданого статевим шляхом (або із статевих шляхів). При цьому порушення в трубах можуть бути найрізноманітнішими - від пошкодження вій, що вистилають труби зсередини до утворення гідросальпінксу (скупчення рідини в матковій трубі, запаяній в результаті запалення). На рентгенограмі гідросальпінкс видно як мішечок, заповнений контрастною рідиною, що поступила з матки через невеликий відрізок нормальної труби). 

Крім того, маткові труби можуть бути пошкоджені при попередніх пологах, викиднях або аборті (особливо - кримінальному, зробленому не спеціалістом в антисанітарних умовах), захворюваннях внутрішніх органів (наприклад, хронічному апендициті або коліті). 

Буває такий вроджений стан статевої системи, при якому порушений розвиток і будова як матки, так і труб.

Так, при відсутності чи непрохідності обидвох маткових труб яйцеклітина не може «зустрітися» зі сперматозоїдами. В такому випадку говорять про трубну форму безпліддя. Перешкода може бути і в не самій матковій трубі, а між яєчником і трубою у вигляді спайки – сполучно-тканинної плівки, яка перешкоджає попаданню яйцеклітини в маткову трубу. В такому випадку мова йде про перитонеальне безпліддя. Часто спайкові процеси охоплюють і яєчник і трубу, порушуючи її прохідність, тоді говорять про трубно-перітонеальне безпліддя. 

Рубці на оболонці яєчників можуть призводити до порушення росту та зменшення кількості фолікулів. Рубці утворюються в результаті повторних хірургічних втручань (наприклад, операції на яєчниках небезпечні зменшенням кількості фолікулів (яйцеклітин)). Інфекційні захворювання також можуть привести до утворення великої кількості рубців на яєчнику, що перешкоджає нормальному розвитку фолікулів і веде до відсутності овуляції. 

Причиною трубного, перитонеального та трубно-перитонеального факторів безпліддя є запальні захворювання жіночих статевих органів, що були перенесені раніше. Збудниками таких захворювань частіше за все є хламідії, уреаплазми, гонококи та інші інфекції, що передаються статевим шляхом.

Гістеросальпінгографія (HSG) – це найбільш поширений метод дослідження, який застосовують для оцінки прохідності маткових труб. Суть цього методу полягає в тому, що в порожнину матки вводиться контрастна речовина і під рентген –контролем або ультразвуковим контролем перевіряється рух контрасту по маткових трубах. В даний час для дослідження використовують ультразвукову методику ехосальпінгографію. Під контролем ультразвука в порожнину матки вводять стерильний розчин і визначають прохідність маткових труб. Процедура амбулаторна, не вимагає госпіталізації і Ви її можете пройти на базі нашої клініки. 

Якщо рідина не потрапляє в труби, не заповнює їх повністю або не виливається з вільних кінців, то, можливо, труби пошкоджені. 

В такому випадку діагноз може вимагати уточнення із застосуванням іншого дослідження, яке дозволить розглянути безпосередньо маткові труби, – це лапароскопія. Тут йдеться про мінімальну хірургічну операцію, вона здійснюється під загальною анестезією. Оптичний прилад (лапароскоп) вводиться в ділянці пупка всередину черевної порожнини через маленький розріз. Лапароскоп під'єднують до камери і телевізійного екрану. Це дозволяє добре бачити внутрішні жіночі органи (матку, яєчники, труби). Введення синьої фарбувальної речовини через шийку матки в маткові труби допомагає точно встановити прохідні труби чи ні. 

 

Причина безпліддя: ендометріоз

У нормі клітини ендометрію утворюють внутрішню поверхню матки, допомагають ембріонові харчуватися, а при відсутності вагітності складають менструальні виділення. При ендометріозі клітини ендометрію розростаються, утворюючи щось схоже на поліпи або глибокі кишені в товщі матки, можуть проникати в маткові труби, яєчники і навіть в черевну порожнину. Ендометріоз порушує процеси дозрівання яйцеклітин, заважає злиттю яйцеклітини і сперматозоїда, а також порушує прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки.

 

Причина безпліддя: порушення будови матки

Будь-які утворення, що деформують порожнину матки, діють як внутріматкова спіраль, не дозволяючи яйцеклітині прикріплятися до ендометрія. До подібних захворювань відносять поліпи слизової матки, міому матки, ендометріоїдні утворення, а також вроджені стани - сідловидну, дворогу матку, матку з неповною перегородкою, подвійну матку і ін. Ці особливості будови не успадковуються, їх легко виявляють під час УЗД, але лікування, зазвичай, утруднене. 

 

Статеві інфекції і безпліддя

Статеві інфекції є головним етіологічним чинником запальних захворювань органів малого тазу (ЗЗОМТ), наслідком яких є трубне і (або) перитонеальне безпліддя.
Трубне і перитонеальне безпліддя зустрічається в 50 - 80 % випадків від всіх форм жіночого безпліддя. При висхідній хламідійній, гонококовій, мікоплазменній, вірусній інфекції в маткових трубах розвиваються спайкові процеси, які спричиняють звуження просвіту труби аж до її повної непрохідності, виникнення спайок, зменшення числа ворсинок ендосальпинксу, що призводить до порушення функцій маткових труб.

Основні етіологічні чинники жіночого безпліддя

Етіологічний чинник

Частота і характеристика

N. gonorrhoeae

40-50%

Chlamydia trachomatis

30%

Анаеробна інфекція

Анаеробна флора бактеріального вагіноза і інші грампозитивні і грамнегативні анаеробні і аеробні бактерії - до 15%

Грамнегативні бактерії ( E. coli і ін.)

до 10-15%

Мікоплазми і уреаплазма

12–20%

Trichomonas vaginalis

частота виявлення значно варіює

Герпес і аденовірусні інфекції

до 10%

Не виявлений

до 20%

 

Психогенне безпліддя

Інколи жінки, як і проходять лікування, важко переживають цей стан. Стреси, переживання, відчуття неповноцінності і самотності постійно діють на психіку і в результаті самі можуть стати причиною безпліддя. В таких випадках, досить часто, коли жінка втрачає надію стати матір‘ю і відмовляється від самого лікування, припиняючи таким чином постійно переживати – вагітність настає самостійно.

 

Ідіопатичне безпліддя (безпліддя неясного генезу)

Якщо нема жодної причини безпліддя, а вагітність все таки не настає, то в такому випадку говорять про ідіопатичне безпліддя.

Нарешті, абсолютне жіноче безпліддя - відсутність труб або їх непрохідність є показаннями до запліднення ін вітро.

Раніше була одна або декілька вагітностей, після чого вагітність не наставала протягом більш, ніжодного року при регулярному статевому житті без використання контрацепції.

 


Консультація та лікування в Ізраїлі
likar

Баннерная сеть BANNER.UA

Погода Львові » Україна