Ендоскопічна діагностика

Ендоскопічні дослідження - це огляд всередині органів, які мають хоча б мінімальний простір - порожнина. До таких органів відносяться стравохід, шлунок і кишечник, жовчний міхур, бронхи. Є черевна порожнина, порожнину плеври, порожнину суглобів. Сучасні технічні засоби дають можливість оглянути всі ці порожнини і дати характеристику тим тканинам, які видно при огляді.

На приведеній схемі показані органи черевної порожнини і ті методи ендоскопії, які застосовуються для їх дослідження:

Для ендоскопічних досліджень використовуються два види приладів - «жорсткі» і «гнучкі». Перші являють собою металеві трубки невеликої довжини і різного діаметру, на одному кінці яких знаходиться освітлювальна лампочка або внутрішній волоконний освітлювач, на іншому окуляр, що дозволяє збільшувати зображення. Жорсткі ендоскопи короткі, тому що вводити їх можна на короткі відстані, щоб не спотворювалося зображення. За допомогою «жорстких» приладів досліджуються пряма кишка, сечовий міхур, черевна порожнина. Справжню революцію в медицині принесли «гнучкі» ендоскопи. У них зображення передається по пучку спеціальних оптичних волокон. Кожне волоконце в пучку дає зображення однієї точки слизової органу, а пучок волокон - зображення цілої ділянки. При цьому зображення залишається чітким при вигині волокон і передається на велику довжину. Застосування гнучких ендоскопів дозволило досліджувати практично весь шлунково-кишковий тракт - стравохід, шлунок, тонку і товсту кишку, а також бронхи, суглоби.

Цілі дослідження:

За допомогою ендоскопічних методів дослідження можна розпізнавати пухлинні і запальні захворювання шлунку, товстої кишки, печінки і жовчних шляхів, бронхів, суглобів, сечового міхура. Під час дослідження є можливість проведення біопсії підозрілих на пухлину ділянок слизових органів. Під час ендоскопічного дослідження можна проводити операційні втручання. Все частіше методи ендоскопічного дослідження використовуються при проведенні профілактичних оглядів, оскільки дозволяють виявляти ранні ознаки захворювань. Ці методи дозволяють також контролювати ефективність лікування захворювань.

Як виконується дослідження?

ендоскопіяЗагальним принципом виконання ендоскопічних досліджень є введення апарату для ендоскопії через природні отвори організму. При дослідженні стравоходу, шлунка, тонкої кишки ендоскоп вводиться через рот. При бронхоскопії апарат вводиться через рот і далі в дихальні шляхи. Пряма і товста кишка досліджується шляхом введення ендоскопів через задній прохід. Виняток становлять лапароскопія, артроскопія - дослідження черевної порожнини і суглобів - тут шляхом проколу створюються штучні отвори для введення апаратів. Природно, що дані процедури створюють суб'єктивні незручності для хворих і вимагають застосування тих чи інших маніпуляцій для знеболювання, частіше за все це не дуже обтяжливо для хворих. Після введення ендоскопів вони просуваються у напрямку до досліджуваного органу, ділянці органу. Оглядається порожнину і слизові оболонки, в більшості випадків можна зробити фотографічні знімки тих ділянок, які «зацікавили» лікаря. З прогресом техніки з'явилася можливість записати весь процес дослідження на відеоплівку. Під час дослідження, особливо при підозрі на пухлинний процес проводиться біопсія (взяття маленького шматочка тканини на дослідження).

 

Основні види ендоскопічних досліджень:

  1. Аноскопія
  2. Бронхоскопія
  3. Відеоколоноскопія
  4. Відеофіброгастроскопія
  5. Гастродуоденоскопія
  6. Гастроскопія
  7. Колоноскопія
  8. Кольпоскопія Лапароскопія
  9. Ректороманоскопія
  10. Фібробронхоскопія
  11. Фіброгастродуоденоскопія (ФГДС)
  12. Фіброколоноскопії
  13. Фіброректосігмоскопія
  14. Фотокольпоскопія Цистоскопія
  15. Езофагоскопія
  16. Ендоскопічна внутрішньошлункової ph-метрія
  17. Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ)
 

likar



Погода Львові » Україна