Ультразвукове дослідження (УЗД)

Ультразвукове дослідження (УЗД) - ультрасаунд в сучасних умовах найбільш поширений метод отримання зображення різних органів (візуалізуючих метод). Метод абсолютно необтяжливий для хворих, неінвазивний, тобто не вимагає ін'єкцій, порушення цілісності тканин організму.

Ультразвукове дослідження (УЗД)

Принцип УЗД полягає в тому, що ультразвуковий датчик направляє на орган ультразвуковий сигнал або промінь. Цей сигнал має властивість затримуватися у щільній тканині, відбиватися від неї і повертатися до джерела, прозору рідину він пройде наскрізь, знову затримається і повернеться. Відповідно може бути зареєстровано на спеціальному екрані одномірне зображення органу - відстань між двома лініями відображають обсяг органу. Якщо тепер, пустити ультразвуковий датчик по дузі навколо органу, а отримані сигнали обробити за допомогою комп'ютера, то вийде двовимірне зображення, по суті, справжнє зображення органу.

Цілі дослідження. В даний час УЗД черевної порожнини використовується для розпізнавання захворювань печінки (гепатити, цироз печінки, пухлини, кісти), жовчного міхура (камені в міхурі, холецистити, пухлини й поліпи), нирок (пухлини, кісти, сечокам'яна хвороба), підшлункової залози (пухлини , запальні захворювання). Застосовується для діагностики захворювань органів малого таза - сечового міхура (запалення, поліпи, пухлини), передміхурової залози (запалення доброякісні та злоякісні пухлини), матки (міоми, пухлини), яєчників (кісти, пухлини). Є великі перспективи використання УЗД у профілактичних оглядах для виявлення ранніх ознак хвороб деяких органів.

Як виконується дослідження?

УЗД проводиться на апаратах, що дозволяють вже під час дослідження одержати зображення органу і зробити знімки - ехограми. Під час дослідження хворий лежить на кушетці, передня черевна стінка змащується спеціальним гелем, який покращує проведення ультразвукового променя до органів черевної порожнини. Промінь утворюється в датчику, який направляється лікарем у різних напрямках, при цьому передня черевна стінка злегка стискається. Під час дослідження лікар «керує» диханням хворого, що також необхідно для отримання хорошого зображення. З цією ж метою лікар періодично просить хворого змінювати положення на кушетці.

Норма. Зазвичай, якщо немає хворобливих змін у досліджуваному органі, в ув'язненні по знімках вказується, що структурних змін немає. Іноді описуються розміри органу.

Основні види інструментальної діагностики:

  1. Кількісна ультразвукова денситометрія
  2. УЗД акушерське (біометрія плода)
  3. УЗД вилочкової залози
  4. УЗД очі
  5. УЗД головного мозку (нейросонографія)
  6. УЗД жіночих органів трансабдомінально + інтравагінально
  7. УЗД колінних і плечових суглобів
  8. УЗД лімфатичних вузлів
  9. УЗД молочних залоз
  10. УЗД сечовидільної системи (педіатрія)
  11. УЗД сечовидільної системи (нирки, сечоводи, сечовий міхур) УЗД сечостатевої системи чоловіків (сечовий міхур, передміхурова залоза, залишкова сеча)
  12. УЗД м'яких тканин
  13. УЗД наднирників
  14. УЗД привушної залози
  15. УЗД органів черевної порожнини (педіатрія)
  16. УЗД органів черевної порожнини (підшлункова залоза, печінка, жовчний міхур, селезінка, нирки, надниркові залози)
  17. УЗД органів черевної порожнини і нирок (педіатрія) УЗД органів малого тазу
  18. УЗД органів мошонки (яєчок)
  19. УЗД пазух носа
  20. УЗД плоду (I триместр)
  21. УЗД плоду (II триместр)
  22. УЗД плоду (III триместр)
  23. УЗД нирок з дослідженням ниркових артерій
  24. УЗД передміхурової залози (простати)
  25. УЗД скринінг фолікула
  26. УЗД кульшових суглобів
  27. УЗД щитовидної залози
  28. Ехогідротубація (ультразвукова гістеросальпінгографія, ехогістероскопія, визначення прохідності маткових труб)
 

likar



Погода Львові » Україна