Міжхребцева грижа

Грижа міжхребцевого диску - це хвороба переобтяженого хребта, це плата за вертикальне положення тіла людини, підняття вантажів, тривале сидіння в автомобілях, за комп'ютером, перед телевізором, у зігнутому положенні.

Ваш хребет складається з кісток (хребців), між якими розташовані міжхребцеві диски. Диски подібно амортизаторам пом'якшують навантаження на хребет, вони дозволяють хребту рухатися. Міжхребцевий диск складається з жорсткого зовнішнього фіброзного кільця і м'якого внутрішнього пульпозного ядра.

При виникненні грижі міжхребцевого диску, невелика частина пульпозного ядра виштовхується через розрив фіброзного кільця назовні, у спинномозковий канал. Грижа може здавлювати нерв, що призводить до болю і оніміння в спині, які в залежності від локалізації можуть віддавати в ногу або руку.

Більшість гриж можуть бути вилікувані правильною консервативною терапією і спокоєм. Однак, у деяких випадках, описаних нижче, потрібна негайна нейрохірургічна операція. Один день стиснення спинного мозку або його корінця - це додатковий тиждень відновлення.

 

Симптоми

Часто грижа міжхребцевого диску може існувати не викликаючи ніяких скарг. Доказом цього можна вважати численні випадки виявлення грижі на МРТ, за яких у пацієнтів були відсутні будь-які симптоми.

Одночасно з цим у деяких хворих грижі можуть бути дуже болючими.

Найбільш частими ознаками грижі диску є:

  • Ниючий біль, іноді поколювання й оніміння, які розпочинаються від сідниць і розповсюджуються вниз по задній або бічній стороні ноги;
  • Біль, оніміння або слабкість в нижній частині спини і ноги або в шиї, плечах, грудях, руці;
  • Біль в попереку та нозі;
  • Біль, що посилюється, коли ви сидите, кашляєте або чхаєте..

 

Коли слід звертатися до лікаря

Біль у спині може бути викликаний багатьма факторами і часто серйозно заважає вашій нормальній життєдіяльності. Як правило, після появи болю протягом чотирьох - шести тижнів він поступово проходить. Однак, якщо протягом трьох тижнів біль серйозно заважає вашій діяльності, інтенсивність його зростає і ви не відчуваєте поліпшення стану - негайно зверніться до лікаря. Якщо біль посилюється, коли ви сидите, кашляєте або чхаєте, то швидше за все він викликаний саме грижею.

Негайно звертайтеся до лікаря, якщо:

  • Ви втрачаєте контроль над сечовипусканням або випорожненням кишечника;
  • Ваш біль з часом наростає;
  • Ви відчуваєте біль, оніміння або слабість в одній або обох ногах.

Грижа диску або пухлина спинного мозку можуть стискати кілька нервових корінців. Це стиснення, відоме як синдром кінського хвоста, є рідкісним, але потенційно небезпечним. Воно може зажадати екстреної хірургічної операції.

 

Причини

Серед основних причин виникнення гриж міжхребцевих дисків можна відзначити дві:

  • Вікові зміни з боку диску;
  • Травми (у т.ч. мікротравми) хребта.

 

 

Незважаючи на свою міцність, є два, так звані, «слабкі місця» міжхребцевого диску:

  • У нього відсутня сітка кровоносних судин. Живлення диску здійснюється за рахунок дифузії ( «просочування») через навколишні тканини. При цьому поживні речовини більш активно надходять в диск в той момент, коли в ньому відбуваються коливання тиску (тобто, при рухах в хребті).
  • Звичайний спосіб життя людини не забезпечує необхідного рухового навантаження на хребет, тому дефіцит рухів веде до погіршення живлення міжхребцевих дисків і, як наслідок, зниження їх міцності і розривів.


Структура волокон фіброзного кільця диску розрахована на певний обсяг і напрямок рухів хребта. Якщо спрямованість і обсяг фізичного навантаження на диск відрізняються від норми, то відбувається поступове руйнування фіброзного кільця. Цей процес може тривати роками, а «останньою краплею» може стати незручний рух, чхання або фізичне навантаження.

 

Фактори ризику

  1. Вік. Грижа диску найбільш поширена в середньому віці, особливо між 35 і 45 роками, в результаті старіння і дегенерації дисків. Нами оперовані хворі з грижами дисків від 12 до 85 років.
  2. Куріння. Куріння тютюну збільшує ризик виникнення грижі міжхребцевих дисків, так як тютюн знижує рівень кисню в крові, позбавляючи тканини вашого тіла життєво важливих поживних речовин.
  3. Вага. Надмірна вага тіла викликає додаткові навантаження на диски в нижній частині спини.
  4. Ріст. У високих людей збільшений ризик виникнення гриж міжхребцевих дисків. Високими вважаються чоловіки вище 180 см і жінки вище170 см.
  5. Професії, пов'язані з навантаженнями на хребет. Люди, які займаються важкою фізичною працею, мають великий ризик виникнення проблем зі спиною. Також професії, які вимагають тривалого сидіння чи стояння в одному положенні, мають підвищений ризик виникнення даного захворювання. Професійний спорт також є фактором, що приводить до утворення гриж.

 

 

Ускладнення

У більшості випадків, грижі не вимагають екстренної хірургічної допомоги. Але іноді, при защемленні декількох корінців і виникненні синдрому кінського хвоста, хворому необхідна екстренна операція, оскільки без неї може виникнути незворотний параліч.

Ось кілька ознак, які характеризують синдром кінського хвоста:

  • Значне збільшення зони болю, оніміння або слабкість, що поширюється на одну або обидві ноги;
  • Дисфункція сечового міхура або кишечника, що включає нетримання або затруднення при сечовипусканні навіть при повному сечовому міхурі;
  • Прогресуюча втрата чутливості в ділянці внутрішньої поверхні стегон, спини і ніг, ділянки навколо прямої кишки.

 

Як можна полегшити біль до прийому у лікаря

Поки ви чекаєте консультації лікаря, обов'язково намагайтеся залишатися активними. Так, як тривале перебування в ліжку призведе до втрати сили м'язами спини, що може посилити проблему. Звертаємо особливу увагу, що поняття залишатися активним не має нічого спільного з фізичними навантаженнями (фітнес, аеробіка, біг, шейпінг, «накачування» хребта, вправлення дисків тощо).

Якщо ви відчули біль під час якогось фізичного навантаження або масажу, негайно припиніть їх.

Серед лікарських препаратів тимчасово поліпшити стан допоможуть нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як диклофенак, ібупрофен, мелоксикам, целебрекс, напроксен, ацетамінофен та інші. Однак, не перевищуйте рекомендовану добову дозу. Варто утриматися від їх прийому людям, які страждають на захворювання шлунку і кишечника.

 

Діагностика

Щоб визначити, чи є у вас грижа міжхребцевого диску, лікар збере анамнез і проведе фізикальне обстеження, наприклад тест з підняттям прямої ноги (симптом Ласега): пацієнт лежить на спині або сидить, а лікар піднімає пряму ногу, в якій спостерігаються симптоми. Це викликає різкий біль в спині.

Неврологічне обстеження. Лікар проводить цей тест, якщо тести з підняттям прямої ноги викликають біль у нозі або спині, що може вказувати на грижу міжхребцевого диску. Цей ретельний огляд включає перевірку рефлексів, м'язової сили, здатності ходити на носках і п'ятах. Лікар може включити тест на чутливість в ділянці навколо прямої кишки, оскільки ця ділянка буває вражена при грижі міжхребцевого диску.

Можливі додаткові дослідження

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Для створення зображень вашого тіла використовується магнітне поле. Це дослідження застосовується для підтвердження локалізації грижі міжхребцевого диску і визначення вражених нервів. Це є золотим стандартом діагностики гриж міжхребцевих дисків.

Комп'ютерна томографія (КТ). Рентгенівський апарат створює поперечні зображення каналу хребта і структур, що його оточують.

Рентгенографія. Простий рентген не виявляє грижу міжхребцевого диску, але його проводять, щоб з'ясувати інші причини, що викликають біль у спині, наприклад, інфекція, пухлина або зламана кістка.

 

Лікування

Консервативне лікування - уникати положень, що викликають біль і приймати знеболюючі препарати.

Багатьом пацієнтам стає легше через місяць або два консервативного лікування. Діагностична візуалізація показує, що зміщена або висунута частина диску скорочується з часом, що приводить до зменшення симптомів.

Залежно від симптомів лікар може рекомендувати:

  • Поміняти вид діяльності. Намагайтеся відійти від діяльності, яка збільшує ваші симптоми, наприклад, сильне розтягування, нахили або підняття важких предметів, тренування на тренажері і тривале перебування в положенні сидячи. Дуже важлива переміжна діяльність для підтримки гарного фізичного стану, тому вам можуть призначити фізіотерапію та вправи для підвищення гнучкості та сили. Грижа міжхребцевого диску - це не проблема крихкого хребта, так що не уникайте фізичної активності. Найкраще продовжувати працювати, навіть якщо вам необхідно зменшити робоче навантаження або виконувати більш легкі обов'язки. Поговоріть з лікарем або фізіотерапевтом, щоб знайти потрібну комбінацію спокою та активності. З часом рівень активності може підвищитися, поки ви не відчуєте, що можете справлятися з повсякденними завданнями.
  • Фізіотерапія. Фізіотерапевт може застосовувати тепло, лід, витягування, ультразвук та електричну стимуляцію для полегшення болю. Фізіотерапевти також можуть показати вам положення та вправи, призначені для зниження болю при грижі міжхребцевого диску. Коли біль почне зменшуватися, фізіотерапія може привести вас до програми реабілітації та відновлення сили і стабільності, щоб зміцнити стан вашої спини і запобігти майбутнім ушкодженням.
  • Знеболюючі препарати. Якщо біль слабкий або середньої тяжкості, лікар може рекомендувати приймати знеболюючі препарати.
  • Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Але потрібно пам'ятати, що вони несуть ризик шлунково-кишкової кровотечі при прийомі великих доз.
  • Ліжковий режим. Постійний сильний біль у спині іноді вимагає провести день чи два в ліжку. Однак, більш тривалий ліжковий режим може затримати одужання, спричинивши втрату м'язевого тонусу.
  • Час. Симптоми грижі міжхребцевого диску зазвичай зменшуються протягом 4-6 тижнів.

 


Епідуральна блокада

Якщо традиційне лікування хворому не допомагає, а хірургічне лікування небажане або покази до його виконання сумнівні, методом вибору в таких ситуаціях є виконання епідуральних блокад з гормонами.

Суть методу полягає в тому, що під рентген-апаратом на спеціальному столі до місця патологічного процесу в хребті голкою вводиться розчин гормонів і знеболюючих ліків (наприклад, депомедрол і біпувакаін).

Процедура виконується під місцевим знеболенням (наркоз не потрібний). Хворий може бути виписаний додому через 1 - 2 години після блокади. Ефект знеболення виникає негайно і хворі відчувають раптове поліпшення, яке часто є пусковим механізмом до одужання. Таку процедуру можна повторювати 1 - 2 рази.

Виправданням застосування цього методу є ситуації, коли в силу тих чи інших обставин хірургічне втручання необхідно тимчасово відкласти, але при цьому слід досягти поліпшення стану та зняття больового синдрому.

Операція

Близько 10% пацієнтів з грижею міжхребцевого диску з часом відчувають потребу в проведенні операції. Якщо консервативне лікування не поліпшило ваш стан, можливо, ви - відповідний кандидат для проведення операції. Операція також може бути запропонована у разі, якщо фрагмент диска потрапив в хребетний канал і здавлює нерв або, якщо ви відчуваєте проблеми при стоянні або ходьбі.

Звичайною операцією з приводу грижі міжхребцевого диску є мікродискектомія. Дана операція - це стандартна або відкрита дискектомія, операція на хребті, в процесі якої вирізається частина хребця для отримання доступу до грижі міжхребцевого диска і корінців здавлених нервів. При проведенні мікродискектомії хірурги використовують хірургічний мікроскоп, спеціальний операційний стіл, операційний рентгенапарат, які дозволяють точно визначити місце розташування грижі, а також робити менші за розміром розрізи на шкірі, м'язах і кістках, розташованих вище грижі міжхребцевого диска. Менші за розміром розрізи і пошкодження навколишньої тканини зменшують біль і час, необхідний для відновлення.

Мікродискектомія - світовий "золотий стандарт" хірургічного лікування цієї патології. Фахівці Міжнародного центру нейрохірургії були першими в СНД, хто впровадив цю методику ще в 1993 році (Історія МЦНХ). Сьогодні центр має найбільший клінічний досвід лікування цієї патології (більше 10 000 операцій).

На жаль, на сьогодні населення України дезінформоване щодо ефективності методу лазерної дискектомії, яку майже не застосовують на Заході.

Під час проведення мікродискектомії:

  1. Ви будете перебувати під загальним наркозом, що означає, що під час операції ви будете без свідомості.
  2. Хірург зробить невеликий розріз над грижею і розведе м'язи спини для доступу в хребетний канал. Можливе видалення невеликих фрагментів кістки і зв'язок, щоб отримати доступ до грижі міжхребцевого диску і корінця нерва.
  3. Для видалення самої грижі міжхребцевого диску та інших тканин і фрагментів застосовуються спеціальні невеликі за розміром інструменти, що знижує тиск, який чиниться на нерв.
  4. Розріз потім зашивають.

 


Більша частина пацієнтів повертається додому через 2-3 дні, вони повністю одужують і повертаються на роботу через 4-12 тижнів.

 

Рекомендації хворим, які перенесли мікродискектомію

1. Дозволяється і рекомендується сідати на 7-10-й день після операції.
2. Згинатися вперед дозволяється через 1 місяць.
3. Їздити в автомобілі в сидячому положенні через 1 місяць.
4. Керувати автомобілем через 2 місяці.
5. Піднімати вантаж не більше 2 кг в руку.
6. Заборонено займатися спортом, фітнесом, шейпінгом, аеробікою, застосовувати масаж в перші місяці після операції.
7. Санаторно-курортне лікування не раніше 6 місяців після операції.
8. У разі виникнення ускладнень негайно звертатися до свого лікаря.

 

Профілактика

Щоб запобігти грижі диску:

Вправи. Регулярні фізичні вправи сповільнюють старіння і дегенерацію дисків, зміцнюють м'язи, що допомагає стабілізувати і підтримувати хребет. Якщо у вас була грижа, порадьтеся зі своїм лікарем, перш ніж відновлювати фізичні навантаження такі, як біг, теніс, фітнес, аеробіка.

Підтримка хорошої постави. Гарна постава знижує навантаження на хребет і диски. Тримайте спину прямо, особливо коли сидите тривалий час, оскільки найбільше навантаження на хребет саме в сидячому положенні.

Підтримання здорової ваги. Зайва вага збільшує тиск на хребет і диски, роблячи їх більш чутливими.

Відмова від куріння. Куріння збільшує ризик виникнення проблем зі спиною.

 

Джерело: neurosurgery.com.ua

 

 

likar
120



Погода Львові » Україна