Мамологія – це є розділ клінічної медицини, що вивчає захворювання молочної залози у жінок, їх діагностування та лікування.
Молочна залоза жінки є великою модифікованою сальною залозою, яка є розташованою на поверхневій частині грудної клітки. Маса такої залози становить в середньому 200—300 г. До структурних елементів молочної залози належать: жирова тканина, фіброзні перегородки, залозисті структури. Молочна залоза має значну кровоносну і лімфатичну системи. Тканина молочної залози є дуже чутливою до гормональних змін. Саме розвиток молочної залози під час статевого дозрівання пов'язаний з дією гормонів, а також ця залоза є дуже чутливою до рівня гормонів протягом менструального циклу.
Класифікація захворювань молочної залози:
- вади розвитку (амастія, ателія, аплазія, політелія, полімастія);
- порушення росту (гіпертрофія, мастоптоз);
- травми молочної залози;
- запальні захворювання (гострі мастити, хронічні мастити, сифіліс);
- дизгормональна гіперплазія (аденози, фіброаденози, гінекомастія);
- пухлини: доброякісні (аденоми, фіброаденоми, міоми, ангіоми) та злоякісні (рак, саркома, ретикульоз, лімфогранулематоз).
Рак молочної залози – це є найчастіше захворювання у жінок.
Таке захворювання в Україні виявляють близько у 60 тисяч жінок на рік. Вже більш ніж 10 років таке захворювання молочної залози стоїть попереду решти інших онкологічних жіночих хворіб.
До групи ризику виникнення раку молочної залози, належать такi:
- спадковiсть - випадки раку молочної залози у кровних родичiв;
- наявнiсть кiлькох випадкiв раку молочної залози в сiм'ї – хоча б, в 3 близьких родичiв;
- порушення репродуктивної функцiї: безплiддя, вiк при народженнi першої дитини (пiсля 30 рокiв), вiдсутнiсть родiв, пiзня перша вагiтнiсть, що закiнчилася абортом (пiсля 30 рокiв), вiк початку менструацiй до 12 рокiв, вiк настання менопаузи (рання або пiзня менопауза), а також велика кiлькiсть менструальних циклiв;
- гiнекологiчна патологiя: мiома матки, ендометрiоз, запальнi захворювання, порушення менструальної функцiї, гiперпластичнi процеси ендометрiю, а також iншi захворювання;
- вiк - з вiком пiдвищується ризик захворювання на рак молочної залози. Найбiльший ризик спостерiгається у вiцi 45-75 рокiв;
- захворювання щитовидної залози;
- захворювання нервової системи: неврастенiя, психiчнi травми, та велика кiлькiсть стресiв;
- вплив шкiдливих промислових вiдходiв, радiацiї та пестицидiв;
- палiння та вживання алкоголю;
- порушення статевого життя: початок статевого життя пiсля 25 рокiв та його нерегулярнiсть;
- надлишкова маса тiла пiсля 40 рокiв;
- перенесенi ранiше запальнi захворювання молочної залози, iнвазивнi або неiнвазивнi форми раку молочної залози, наявнiсть бiопсiй з виявленням атипових гiперплазiй;
- iснування дисгормональних гiперплазiй, особливо фiброзно-кiстозних;
- неконтрольований прийом комбiнованих гормональних контрацептивiв.
Такі невтішні дані виявляються тільки, тому, що жінки недбайливо ставляться до свого власного здоров’я. Деякі жінки вважають, що їх це не стосується бо вони займаються спортом і не мають шкідливих звичок, інші ж відкладають похід до лікаря на роки через швидкий плин часу, роботу, дітей. Це стосується кожної жінки!
Лікарі усердно наголошують і рекомендують проходити регулярні обстеження, адже виявлення будь-якого виду недуги вчасно – це можливість допомогти пацієнтці на ранній порі і не доводити її стан до ускладнень. Тому лікарі радять проходити щороку обстеження у лікаря чи робити ультразвукову діагностику, а для жінок за 40 років – щорічно здійснювати мамографію.
Також, окім візитів до лікарів жінкам потрібно навчитися обстежувати свої груди самостійно, кожного місяця, приблизно 1 тиждень після менструального циклу. І якщо Ви знайшли певне ущільнення, загрубілість Вам терміново потрібно звернутися до лікаря.
Такі види захворювання:
Агалактія
Амастія
Ателія
Галактоцеле
Гінекомастія
Гіпертрофія молочної залози
Гіпогалактії
Гіпомастія
Жировий некроз
Лактуючих аденома
Лактостаз
Ліпома молочної залози
Макромастія
Масталгія, мастоідінія
Мастит
Мастопатія
Олеогранулема
Полігалактія
Сецернуючих молочна залоза
Тріщини сосків
Фіброаденома
Цістоаденопапіллома
|