Жінка має бути уважною до себе

Оксана Гудима | 14.06.2010 | Фото: Далібор Пап

Людмила Шекета, головний  лікар Міського комунального клінічного пологового будинку №1, наголошує, що жінка раз у півроку повинна відвідувати гінеколога, щоб попередити різні захворювання та зберегти здоровя.

Пані Людмило, як ви оцінюєте сучасний стан дітонароджуваності у Львові?

Спостерігається позитивний приріст населення по місту. За 2009 рік у Львові народилося більше дітей, ніж у 2008 році. Якщо подивитися скільки народжується хворих чи здорових дітей, то в середньому однакова кількість. Близько 6 % дітей народжуються недоношеними.  Така статистика спостерігається останні три роки.

Чи є при пологовому будинку курси для вагітних жінок?

Курси для вагітних жінок називаються «Курси відповідального батьківства». Запроваджені при всіх жіночих консультаціях, тобто там де жінка спостерігається більшу частину своєї вагітності. У нас також є консультативний кабінет. І якщо жінка забажає відвідувати його при пологовому будинку, то, звичайно, вона може займатися тут. Веде такі курси акушерка, яка має вищу освіту психолога, тобто знає медичні аспекти вагітності, пологів, психологічний стан вагітної, і може знайти правильний підхід до жінки при проведенні тренінгів.

Як впливає вагітність на організм жінки, які відбуваються зміни?

Це ціла монографія, оскільки вагітність впливає на всі органи жінки: на головний мозок, психіку, шлунок, обмін речовин, на імунну систему, зрештою, на всю систему органів.

А які проблеми можуть виникнути під час вагітнотсі?

Коли вагітна жінка обстежується в основних лікарів (окуліст, терапевт, лор, стоматолог, ендокринолог), то вони можуть виявити ту чи іншу патологію. Якщо необхідно, тоді залучають спеціалістів у вузькій галузі – уролога, кардіолога, ревматолога та ін..  Проблема, яка найчастіше трапляється і нас хвилює, – анемія, яка спостерігається майже в  70 % жінок. Це зниження рівня гемоглобіну. Багато жінок мають дифузний зоб, зміни в щитоподібній залозі. Анемія – це постійне кисневе голодування в організмі. Звичайно, що воно в якійсь мірі відбивається на здоров’ї жінки, дитини, тому її необхідно лікувати. Обстеження і лікування проводять у жіночих консультаціях. Якщо жінка поважає себе і свою вагітність, то вона звернеться туди  і отримає  відповідні консультації.

Які післяпологові проблеми найчастіше спостерігаються у жінок?

Кровотечі – найсерйозніші, оскільки вони не залежать від стану здоров’я жінки чи фаховості лікаря. Можуть виникнути запальні ускладнення. Все залежить від того, як пройшли пологи, і яке здоров’я було в жінки під час вагітності. Пологи – заключний етап довгого шляху до і під час вагітності. Як жінка виносила дитину, наскільки берегла себе, як готувалася до пологів, як виконувала поради лікаря жіночої консультації, то так вона  і народжуватиме.

Розкажіть, будь ласка, яка головна мета планування сімї?

Головна мета полягає у тому, щоб, по-перше, переконати, навчити суспільство жити за принципом, що вагітність – це благо і щастя, а не проблема, яку невідомо як треба вирішувати. Вагітність треба планувати. До неї треба готуватися. Другий аспект – це боротьба з перериванням вагітності, з абортами. Тому що такого знищення здоров’я жінки як фізичного, так і емоційного як аборт, напевно, ніщо не приносить. Крім того планування сім’ї включає в себе обстеження неплідних пар, жінок або чоловіків, які мають певні проблеми зі здоров’ям, що не дають їм можливості мати дитину.

Ми порушили проблему безпліддя, яка останном часом непокоїть молоді подружні пари. Чим це зумовлено?

Причини є різні: інфекції, що передаються статевим шляхом, запальні процеси, аномалії статевих органів, венеричні захворювання, гормональні порушення.

А наскільки екологічні проблеми відіграють тут роль?

Вони також впливають і, як правило, виливаються в аномалії статевих органів через те, що в організмі виникає генетична «поломка». Знижується опірність організму до тих чи інших інфекцій. Причин є багато, і вони інколи між собою так переплетені, що важко визначити одну. У таких випадках проводять комплексне обстеження подружніх пар, і відповідно до виявлених проблем пропонують лікування.

Які найефективніші методи лікування безпліддя?

Вони залежать від причини. Виділяють гормональне, протизапальне, екстракорпуральне запліднення та коригуючі операції.

Які потрібно проходити обстеження при плануванні вагітності?

В Україні немає узаконеного обстеження перед вагітністю. У деяких державах перед тим, як чоловік і жінка мають вступити у шлюб, вони обов’язково проходять медичний огляд. Подружня пара повинна пройти обстеження на наявність тих чи інших хромосомних, генетичних проблем, інфекцій. В Україні – це добра воля кожного, яка, на жаль, трапляється рідко через самовпевненість, особливої чоловічої частини суспільства, що в них усе має бути добре. В 40 %  випадків – це чоловіче непліддя.

Справді, часто акцентують увагу саме на жіночому безплідді. Наскільки така думка відображає реальний стан цієї проблеми?

Для того, щоб визначити чому є непліддя у шлюбі, обстежуються  і чоловік, і жінка. Але коли чоловікові потрібно пройти 1-2 обстеження (якщо у нього, припустимо, все у межах норми), то на обстеження жінки доводиться витратити набагато більше часу. Інколи це займає до півроку (у кращому випадку), а ще потім лікування чи корекція... Те, що в нашому суспільстві на побутовому рівні домінує думка, що завжди винна жінка, неправильно, бо вона не відображає реального стану проблеми безпліддя. Як я вже казала, у 40% випадків це чоловіче безпліддя.

Ми говорили про непліддя. А якщо жінка завагітніла, і не хоче дитини. Як аборт може вплинути на її здоровя?

А ніхто не прорахує, якої шкоди може нанести аборт. Чому? Тому що технічне втручання – це одна сторона проблеми, а друга – гормональне, імунне, психо-емоційне ураження. Ніхто не прорахує точно, наскільки аборт вплинув на здоров’я жінки. Безумовно – це ушкодження стінок матки, шийки. Медикаментозне переривання вагітності, яке запроваджене Міністерством охорони здоров’я, на 100 % не дає ефекту. Інколи треба ще інструментально втручатися. Фактори шкоди переривання вагітності можуть проявитися не відразу, а через півроку, рік, два... Це процес, який шкідливий у багатьох аспектах.

Розкажіть ще, будь ласка, про профілактику запальних захворювань?

Є захворювання зовнішніх статевих органів, запальні захворювання піхви, шийки, матки, черевної порожнини. Перший профілактичний крок полягає у тому, щоб прийти на прийом до акушера-гінеколога. Раз у півроку жінка має проходити огляд в гінеколога. Лікар бере цитологічний мазок, який на ранній стадії виявляє онкологічну патологію або процеси, які можуть  призвести до розвитку цих захворювань. Якщо цей мазок у межах норми, то жінці через півроку треба його повторити, ну, хоча б через рік. Не всі захворювання, виявлені цитологічним обстеженням, потребують лікування в онкодиспансері. Багато жінок не лікують ерозію шийки матки, бо по 5-6 років не відвідують гінеколога. Ніщо не виникає раптово. Такі процеси тягнуться роками. Жінка повинна розуміти, що так, як вона раз у півроку ходить до стоматолога, так вона має ходити і до гінеколога.

Які існують методи лікування ерозії шийки матки?

Є консервативні, є оперативні. Лікування залежить від того, чи жінка народжувала чи ні. Якщо народжувала, то скільки разів, чи є зміни, які можуть спричинти до виникнення онкозахворювань. Важливо, щоб жінка відвідувала гінеколога раз у півроку, тому що лікувати себе вона повинна не з книжок чи інтернету, а на прийомі в лікаря.

Тут постає серйозна проблема, оскільки жінка уникає візитів до гінеколога.

Так, приходять через 10 років, коли ми вже виявляємо рак шийки матки. А рак не виникає раптово. Він довго розвивається. Тому потрібна всього-на-всього елементарна увага до себе.

Сьогодні поширеним є і рак молочної залози. Яка попередити це онкозахворювання?

Знову ж таки, візит до лікаря є необхідний. Після 35 років рекомендується раз у рік робити хоча б ультразвукове обстеження. Та найбільш діагностично важливою є мамографія. Якщо вже виявлено пухлину, то обстеження проводять в онкодиспансері, де цим займаються фахівці. Огляд молочної залози проводиться завжди на прийомі в гінеколога. Окрім того в жіночих консультаціях є таблички, де описано і намальовано, як жінка може самостійно оглянути молочні залози. Хоч рак молочної залози вважається хірургічною патологією, але акушери-гінекологи теж задіяні, оскільки рак молочної залози може виникати  незалежно від того народжувала жінка чи ні, годувала грудьми чи ні. Молочна залоза має багато ступенів регуляції, і вона є своєрідним органом-мішенню багатьох гормонів, які регулюють стан здоров’я жінки. Крім того молочна залоза має схильність швидко метастазувати в лімфатичні вузли, а також в інші органи, тому жартувати не можна. Виявлення будь-якого утвору, незначного, маленького, неболючого, будь-яка зміна соска або шкіри навколо утвору, або в межах молочної залози, потребує консультування в лікаря.

Наскільки небезпечні для здоровя  вірусні інфекції?

Вірус має свою специфіку, що може призвести до зміни генетичного апарату, хромосомного. Лікування проводять залежно від того, що виявили. Ми проводимо обстеження на вірус герпесу 1 та 2 типу, папіломо-вірус, який є специфічний в плані виникнення раку шийки матки. Сьогодні є достатньо лабораторій, які проводять такі обстеження, на жаль, вони приватні. Зараз є багато препаратів, і тільки лікар має вибрати такий препарат, до якого найбільш чутливий вірус герпесу чи папіломо-вірус.

І наостанок. Які поради, пані Людмило,  Ви даєте своїм пацієнткам як лікар і як жінка?

Раджу бути здоровими і уважними до себе! Коли жінка приходить до мене і каже, що не була на прийомі 5-6 років, і нарешті відважилася, то я відповідаю, що вона зробила для себе щось добре! Головне, що не для лікаря, чоловіка чи дітей, а передовсім – для себе особисто, бо подбала таким чином про власне здоров’я. Просто є речі, які людина сама не може оцінити, і тоді потрібна думка фахівця. Не нехтуйте тим, наскільки доступною є наша медицина. Пам’ятайте, що тільки лікар правильно визначить, які обстеження потрібно пройти для жінки, щоб покращити її здоров’я.

Дуже дякую Вам за цікаву розмову. Сподіваємось, що жінки прислухаються до Ваших порад і будуть уважні до свого здоровя.

 


Консультація та лікування в Ізраїлі
likar

Погода Львові » Україна

 

Проведите свой отдых в Грибовке.